Návrat na obsah    
 

1154-1216:

Muži postupně dávají opět přednost tunikám a plášťům před méně pohodlným bliaundem. Královský oděv této doby se skládal z dalmatiky (typ svrchní tuniky), pod ní tunika s užšími rukávy a alba. Z ramen spadal plášť.

Objevují se rukavice s prsty. Rozstříhávané dolní okraje (dagge), nově vzniklý oděvní prvek, se své největší obliby

0br.8 Herold
 

a rozkvětu dočkal ve 14. století. Také se objevuje oděv dvou barev (a nejen oděv ale i výšivka). Slavnostní šlechtické tuniky sahaly do půli lýtek, běžné nad kolena. V Anju zavádí šlechta ještě další oděvy - krátký plášť bez kapuce - rheno, podšitý velmi drahými kožešinami a krátký plášť s kapucí podšitý hedvábím - capa.

U žen se dámská šlechtická móda kolem roku 1160 změnila z řasnatého bliaundu

0br.9 Královna Alžběta
 

na volný šat, stažený v pase opaskem. Rukávy má úzké po celé délce, nebo se mohou od lokte rozšiřovat. V podstatě se tak jako mužská móda vrátila k předloze z konce 11. století. Pod šaty patřila camise (košilka) a naopak na šaty půlkruhový plášť. Na hlavě se pod bradou obtáčel pruh látky barbette.

Koncem 12. století (1190-1200) se objevuje další svrchní oděv pelice (peliçon), což je vlastně

0br.10 Žena v peliçonu
 

svrchní tunika pod kolena z hedvábí nebo sukna po okrajích lemovaná kožešinou. Jen občas se k němu nosil opasek položený v bocích. Pod peliçon patřily vnitřní šaty s úzkými rukávy a pod ně camise. Na nohách byly šité látkové ponožky - chausses a boty; na hlavách závoj. Toto vše mohlo být doplněno pláštěm.

Pro prostý lid obecně platilo po celé 12. století, že muži chodili v přepásaných

0br.11 Urozený pár
 
Histrorie odívání - 12.stol, část 2.
Copyright Martina a Martin Hřibovi © 2006
Histrorie odívání - 12.stol, část 4.