Návrat na obsah    
 

1130-1160:

V této době dosáhl největší obliby u vyšších vrstev svrchní oděv bliaund. Franští normané používají slovo bliaut. Nosili jej muži i ženy v průběhu 12.-13. století a má původ na východě. Byl zaveden do Evropy šlechtou vracející se z 1. křížové výpravy.

Mužská verze měla dlouhé, celkem volné rukávy, na těle přiléhala, pod pasem byla

0br.5 Šlechtic v bliaundu
 

 připojena suknice různého tvaru, dole zdobená pruhem výšivek stejně jako na krajích rukávů. Umístnění a zpracování výšivek zjevně pochází z východu. Popsaný typ měl zapínání vzadu od krku do pasu. Výstřih byl u krku zapínán broží.

Řasená ženská varianta bliaundu se objevuje od roku 1130 nejprve mezi nejvyšší šlechtou, ale postupně ji přebírají i méně bohaté dámy. Je velmi oblíbená až do konce 12. století. Byla z velmi jemného až průhledného plisovaného materiálu, pravděpodobně hedvábí. Plisování mohlo být dosaženo horkým železem, což byla technika známá v orientu již dávno. Oděv byl velmi široký, avšak díky řasení těsně obepínal tělo. Rukávy byly v sazeny do průramku (Norris uvádí, že šlo o první výskyt průramku) a lehce stažené v horní části paže.  Norris i le Duc popisují i obrazově

 

dokumentují použití corsage - oděvu oblékaného přes bliaund na torzu. Tato "vesta" měla hlubší výstřih ukazující spodní camise (v tomto smyslu košilku), sahala až přes boky a na okrajích byla zdobená. O použití, materiálu i střihu lze jen spekulovat. Další možností mohl být široký pás stejné nebo odlišné látky obtočený kolem těla mezi prsy a kyčlemi. Typickým účesem byly vlasy spletené do dvou

0br.6 Plně oblečená dáma
 

copů, objevují se však i jinak zapletené. Na hlavě mohla být ještě  úzká čelenka nebo případně u vdaných žen závoj. Neopomenutelným doplňkem byl nákladný, vyšívaný opasek, kolem těla dvakrát obtočený a zavázaný vepředu. Byl ukončený spletenými hedvábnými šňůrami. K bliaundu se oblékal půlkruhový plášť z brokátu či damašku s bohatě zdobenými okraji, podšívané drahým hedvábím.

0br.7 Bliaund s corsage
 
Histrorie odívání - 12.stol, část 1.
Copyright Martina a Martin Hřibovi © 2006
Histrorie odívání - 12.stol, část 3.