Návrat na obsah    
 

v rukávu nebo procházet průramkem mimo. Jeho suknice mohla být rozstřižená na 4 části a vevnitř mohl být podšitý kožešinou.

V souvislosti s tímto oděvem se u Norrise objevuje i slovo surcote, může se jednat o pojmenování nebo jen označení typu oděvu, tedy spíše ve významu svrchník (svrchní oděv).

Ženy nosily dlouhé volné oděvy stažené v pase krásně zdobenými opasky, s rukávy

 

volnými v horní části; ve spodní uplými a zapínanými na knoflíčky. Šat doplňoval dlouhý plášť a nezbytný závoj. Opasky, které byly na počátku století v pase, se cca od roku 1250 začínají spouštět na vrchol pánevní kosti.

V Anglii se roku 1251 objevuje nový prvek ženské módy, který s obměnami přetrval až do konce 15. století, a to cyclas. Nejprve to byl horní šat bez rukávů,

 

stejného tvaru jako mužský, jen vzadu prodloužený do vlečky.

Krátce na to byly díly na bocích sešity tak, že vznikl velký průramek. Španělská obdoba tohoto oděvu nazývaná pellote se objevuje již v první polovině 13. století. Dámy také začaly používat nový tvar pláště - 3/4 kola s vlečkou. Zvyk, že plášť směly nosit jen vdané ženy příležitostně porušovaly slečny z vyšších vrstev.

 

Každodenní oděvy šlechtičen a bohatých žen se střihově nelišily od již popsaných dlouhých volných oděvů,. jen mívaly hlubší výstřih a ukazovaly tak spodní oděv - camise. Norrise uvádí, že camise se nemusela nosit přímo na těle, ale bohaté dámy pod ní mohli mít ještě intimní spodní oděv z jemné ovčí kůže a dokládá to účty za oděvy. Dámy též  pravděpodobně nosily, krátké nohavice délky podkolenek.

 
 

0br.5 Surcote
 

0br.6 Královna Eleanor
 

0br.5 Cyclas
 
Histrorie odívání - 13.stol, část 1.
Copyright Martina a Martin Hřibovi © 2006
Histrorie odívání - 13.stol, část 3.